Тема.
Дієприкметниковий зворот. Виділення комами дієприкметникових зворотів (після
означуваного іменника).
Мета:
дати поняття про дієприкметниковий зворот, про
відокремлення його в усному та писемному мовленні; формувати навички
правильного інтонування речень з дієприкметниковим зворотом, відокремлення їх
комами; виховувати повагу до рідного слова; формувати предметну компетентність.
Хід уроку
1. Вивчення нового матеріалу
1.1.
Проблемне запитання.
Поясніть розділові знаки в реченнях. Хліба, змиті дощем, яскраво зеленіли. Тепла
ніч, наповнена степовими пахощами, пропливала над Асканією.
Чому в реченні Глибоко приховані спогади бентежили Олену не ставиться кома,
хоча наявний дієприкметник з залежним словом. Як можна перебудувати речення,
щоб з’явився дієприкметниковий зворот? Які розділові знаки слід поставити?
1.2.
Опрацювання
теоретичного матеріалу. Робота з підручником.
1 група – самостійно складає графічну схему «Кома при дієприкметниковому звороті»;
2 група – складає алгоритм «Як поставити розділовий знак у реченні з
дієприкметником»; 3група – наводить приклади на кожне з правил.
1.3. Практична робота. Користуючись графічною схемою та алгоритмом виконати
завдання (на вибір).
1. (1 бал) У поданих реченнях з’ясувати, яке місце
займають дієприкметники-означення відповідно до означуваного слова
1.
По території
Оболоні, оповитій річкою, проходила дорога з Києва на Вишгород, що був у
володінні київських князів.
2. Дзвінкі мости, перекинуті через русло Почайни, підносять до сонця нову славу не старіючого
віками Києва.
3. Котить сонний Дніпро зажурені віками води.
2. (1 бал) Позначити речення з дієприкметниковим зворотом, який стоїть
після означуваного слова.
1. У чистому
плесі Дніпра люди прали полотно, вибілене на сонці.
2. Оповите в сни
місто стояло на березі хвилястої річки .
3. Гола земля,
бита крилами, безнадійно сіріла під олив’яним небом.
4. Садок, оповитий розмаїто-жовтим серпанком осені,
задумливо дрімав.
3. (2 бали) Поставити у реченнях потрібні розділові знаки.
Перед нами розкрився зовсім інший світ, осяяний сонцем. У зарослому садку
панувала тиша. Земля, напоєна дощами, зарясніла квітами. Листя стало схоже на гору хрумкого печива
посипаного цукровою пудрою.
4.
(3 бали) Ввести дієприкметникові звороти в речення
Прошита золотом, закутані тканиною, вкрите хвилями.
2. Домашнє завдання:
опрацювати теоретичний матеріал за підручником, за графічною схемою, складеною
в класі; 1 група - вправа за підручником, 2 група – виписати з художньої
літератури речення з дієприкметниковими зворотами, 3 група – перекласти з
російської мови на українську текст, провести спостереження за вживанням та
перекладом дієприкметників та розділових знаків у російській та українській
мовах.
Комментариев нет:
Отправить комментарий