вторник, 3 февраля 2015 г.

Урок української мови в 5 класі

Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Ділові папери. Лист. Адреса.

Мета. Розвивати комунікативну, інформаційну компетентності, творчі здібності учнів, логічне мислення; забезпечити засвоєння учнями з понять «адрес», «адреса», «лист», «адресат», «адресант», ознайомитися з особливостями оформлення листа, навчити складати змістовні листи на певну тему і грамотно їх оформляти, вживаючи звертання, вставні слова; виховувати шанобливе ставлення до людей, культуру мовлення і спілкування.

Обладнання: картки, комп’ютери, плакат.

Перебіг уроку

І. (1 хв.) Організаційний момент. Створення позитивного психологічного настрою учнів.
Доброго ранку, діти! Сьогодні чудовий день, і ми з вами знов зібралися разом на уроці української мови. Поверніться один до одного, посміхніться, адже з цим учнем ви пліч-о-пліч працюватимете цілий урок, допомагатимете один одному. Тому зараз ви повинні відчути психологічну підтримку.

ІІ. (5 хв.) Актуалізація опорних знань
Робота з текстовим редактором. У кожного з вас на моніторі комп’ютера текст листа. Прочитайте його і скажіть, чи сподобався він вам, чи ні.
Писав із табора (табору) Василько:
«Нових у мене друзів стільки!
Я, мамо, добре відпочився (відпочив)!
І апельсинів тут наївся.
І накупався, як ніколи…
Пеши (пиши). Вітаєм (вітаємо)
Я й Мекола (Микола)».
А мама так йому писала:
«Без тебе дома скучно стало…
Але тобі на користь море.
І ми зустрінемося скоро..
Ти молодець, що «відпочився», -
Коли б ще грамоти навчився!»

Учні читають, потім висловлюють свої думки.
Чому не сподобався? (У ньому помилки. Не тільки змістові, а ще й орфографічні та граматичні.)
Ці помилки підкреслені червоною лінією. Виправте помилки в написанні слів. Якщо зробите завдання правильно, то слово вже не буде підкреслене. Таким чином комп’ютер сам оцінить вашу роботу. Час на виконання роботи – 1 хвилина. 
   
 Учні виправляють помилки в написанні слів.

ІІІ. (2 хв.) Мотивація навчальної діяльності
- А щоб ми з вами, як освічені люди, не припускалися таких помилок і писали листи, з яких би не сміялися одержувачі, ми й ознайомимося з особливостями оформлення листа, навчимося складати змістовні листи на певну тему і грамотно їх оформляти.
(Учні записують у зошити тему.)

ІV. Опрацювання теоретичного матеріалу
1.(1 хв.) Розповідь учителя. 
У наш час легко і просто передавати думки на відстань. Особливе місце займає письмо. Саме воно дає можливість долати просторову і часову відстань. Ми можемо детально описати події свого життя, передати міркування на сотні тисяч кілометрів, вивчати документи. А чи завжди було письмо? Дехто з вас готував короткі повідомлення з теми «Розвиток письма»

2. (4 хв.) Повідомлення учнів (учні заздалегідь готують повідомлення).
1.Потреба передавати повідомлення на відстань існувала споконвіку. Для задоволення її використовувалися сигнали, до яких людина вдавалась навіть у часи існування і поширення письма. У часи, коли українці зазнавали нападів татарських орд, для передачі попередження про набіг використовувалась мова сигнальних вогнів. Козацька варта, що день і ніч чатувала на високих могилах у степу, побачивши татар чи зачувши тупіт орди, запалювала підготовлені бочки зі смолою.
2.Для передачі думок на відстань використовувалися предмети. Індійці, оголошуючи війну, надсилали супротивникові томагавк. Сигналом миру служила люлька: її на знак примирення по черзі палили представники ворогуючих племен.
3.Мова сигналів і предметів не давала змоги передавати думки, повноцінно спілкуватись. Для цього і потрібна була писемність. І першим кроком до неї стало малюнкове письмо – піктографія, залишки якого можемо побачити й сьогодні. Це всім відомі знаки дорожнього руху.
4. На зміну піктографії прийшло буквене письмо. Винайдення літер – велике досягнення людства. Творцями слов’янської азбуки – кирилиці стали Кирило та Мефодій. Така наша азбука існує з кінця ХІХ століття.

3.(4 хв.) Словникова робота (робота з комп’ютерними презентаціями)
Учитель. Діти, перейдіть, будь ласка за комп’ютери. Сьогодні ми з вами оперуватимемо поняттями (учні читають по черзі текст слайдів):
Лист – це текст, написаний  у формі звертання до певної особи чи групи осіб, метою якого є повідомлення про щось.
Адреса – місце проживання особи чи розташування установи; напис на конверті.
Адрес – письмове ювілейне привітання особі, установі.
Адресат – той, хто одержує лист, одержувач.
Адресант – той, хто надсилає лист, відправник.


4. (1 хв.) Слово вчителя
У листах людина, як правило, щира, відверта, бо, пишучи їх, вона не припускає, що ті будуть будь-коли оприлюднені. Але деякі з листів мають велике мистецьке значення, несуть повчальний зміст. Цікавий факт: Леся Українка планувала написати 777*7 (магічне число) 5439 листів, а написала 1637. Це колосальна цифра (більше з українських письменників написав лише І.Франко).       

5. (3 хв.) Ознайомлення зі зразками листів
Послухайте уривок з листа видатного українського педагога В.О.Сухомлинського до сина і скажіть, які враження він викликає.
Уривок з листа.
Добрий день, любий сину!
Одержав твого листа. Нарешті, почалося твоє навчання. Із захопленням пишеш та про чудові кабінети радіофізики та електроніки. Радий, що ти утверджуєшся в своєму покликанні. Та покликання – це не щось таке, що приходить до людини ззовні. Покликання – це маленький паросток таланту, що перетворюється в міцне, могутнє дерево на благородному ґрунті, дерево на благодатному ґрунті працьовитості. Без любові до праці цей маленький паросток може засохнути на пні.
Бажаю тобі, мій сину, доброго здоров’я і бадьорого настрою.
Міцно цілую тебе.
Твій батько. 

(Написаний яскравим мовленням, мають мистецьке значення, повчальний зміст. Листи адресовані певній особі, але кожен читач може для себе взяти багато цікавого і повчального, може чогось навчитися.)

6. (1 хв.) Фізкультхвилинка

7. (3 хв.) Проблемне питання. Діти, а як ми можемо передавати листи сьогодні? (по пошті, по Інтернету, через мобільний телефон).

Дійсно, сьогодні існує набагато більше можливостей для передачі інформації на відстань. Але який би спосіб передачі не обрали, все одно, ми повинні дотримуватися мовних норм, мовного етикету. Підніміть руки, у кого вдома є комп’ютер. А в кого є Інтернет? У багатьох. А от скажіть, коли Ви спілкуєтесь на різних сайтах, які послання надсилаєте? Але кожну виховану, освічену людину можна вирізнити навіть тоді, коли її не бачиш. І наше завдання - зараз на уроці навчитися спілкуватися саме в Інтернеті.

8. (12 хв.) Практична робота
Робота з комп’ютером
(Діти сідають за комп’ютери )
Коли ми відправляємо листи по пошті, то повинні обов’язково вказати адресу одержувача, бо інакше лист до нього не дійде. В Інтернеті теж існує адреса, тільки електронна. Вона пишеться вгорі. Зараз ми напишемо електронного листа другові. У кожного з вас є таблиця, у якій вказані можливі частини листа, приклади фраз, які можна вживати в листах. Користуючись таблицею, яка є у кожного з вас,

Можливі частини тексту листа
Приклади
Звернення
Дорога моя подруго!
Моя люба бабусю!
Початкова фраза про стан листування
Отримала від тебе лист…
Давно не було від тебе листа..
Розкриття основного змісту листа, повідомлення новин
Я хочу розповісти тобі новини, яких дуже багато.
Питання адресату
Як ти живеш? Як Ваші успіхи? Що нового?
Подяки
Дякуємо за увагу..
Прохання писати листи
Я прошу Вас писати.
Я чекаю від тебе листа.
Передача вітань
Передавай вітання сестрі, мамі…
Прощання
До скорої зустрічі..
Кінцівка: підпис
Міцно обіймаю. Твоя донька Наталка
Дата і місце написання листа
24 лютого 2010 р.
Соледар.

протягом 10 хвилин напишіть лист, у якому розкажіть про Козацькі забави, які пройшли у нашій школі вчора.
Після того, як закінчите роботу, відправте листи, після уроку я пройду і перевірю їх, зайшовши в електронну пошту. А на наступному уроці повідомлю результати.     

Інструкції щодо написання листа на папері, підпису конверта (5 хв.)
Учитель. Діти, на уроці ми навчилися писати електронні листи. Але, знаєте, не кожна людина, особливо людина похилого віку, наприклад, бабуся чи дідусь мають комп’ютери та мобільні телефони. А як же спілкуватися з нами, якщо вони живуть далеко? (По пошті, писати листи).
Я роздаю Вам рекомендації, які стосуються вже листа, написаного на папері.
Ознайомлення з пам’яткою. «Як оформляти лист, адресу». (пам’ятки та зразки підпису конверту роздруковані, лежать на парті в кожного учня.)
Як оформити лист
1.     Пишіть на якісному папері
2.     Дбайте про почерк, охайність в оформленні листа і підпису на конверті
3.     Уживайте звертання. Звертаючись до старших на «Ви», пишіть це слово з великої літери.
4.     Слідкуйте за мовленнєвим оформленням і грамотністю. Пам’ятайте: за тим, як ви говорите чи пишете, судять про вас.
5.     Ставте розбірливий підпис, число.
6.     Не залишайте листів без відповіді.
Вам додому дається також табличка, якою ви користувалися на уроці. Вона вам теж допоможе грамотно написати.
Ознайомлення з правильним підписанням конверта:
Дуже важливо правильно підписати конверт. Як це зробити?
  

V. Підбиття підсумків уроку
1. (2 хв.) Мікрофон
Що нового дізналися?
Кому з учнів ви хотіли б подякувати за допомогу?
2.     Виставлення оцінок найактивнішим учням

VІ. (1 хв.) Домашнє завдання.
Ви повинні написати листа другові, у якого немає комп’ютера і мобільного телефону. Підписати конверт відповідно до зразка.


Комментариев нет:

Отправить комментарий